ទំព័រដំបូង សកម្មភាព មជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពផលិតសំលៀកបំពាក់ បង្ហាញ |
ជាមួយនឹងការគាំទ្រឧបត្ថម្ហរបស់ ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍អន្ដរជាតិរបស់សហរដ្ធអាមេរិក (USAID), មជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពផលិតសំលៀកបំពាក់ (GIPC) បានសិក្សាពីកំរិតរបស់រោងចក្រស្ដីពី គុណតំលៃរបស់សង្វាក់ ផលិតកម្មឧស្សាហកម្មរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ។ នេះគឹជារបាយការណ៍តែមួយគត់ និងការងារដំបូងរបស់អ្នកជំនាញផ្នែកឧស្សាហកម្ម្ម/តំលៃនៃគណនេយ្យករ Don Feeney of Werner International, Inc., និង សេដ្ឋវិទូ/អ្នកវិភាគ លោក Peter Minor of Nathan Associates, Inc. ចាប់យកនូវ ទំរង់ចំណាយមូលដ្ឋាន ២ ប្រភេទរបស់សំលៀកបំពាក់ ដែលនាំអោយយល់កាន់តែច្បាស់អំពីទំរង់ឧស្សាហកម្មនិងការប្រកួតប្រជែងរបស់វា ។ តាមរយះការសិក្សារបស់ មជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពផលិតសំលៀកបំពាក់ (GIPC) បានអះអាងថា ភាពប្រកួតប្រជែងនៃឧស្សាហកម្មកម្ពុជា គឹត្រូវបានប្រណាំងប្រជែង ដោយគុណតំលៃនៃ ខ្សែចង្វាក់ខ្លីមួយ មានត្រឹមតែ ២៥%ប៉ុណ្ណោះ នៃ តំលៃ FOB របស់ប្រភេទសំលៀកបំពាក់ដែលមាន ប្រភពនៅប្រទេសកម្ពុជា ។ រោងចក្រនានា មានភាពបត់បែនតិចតួចណាស់ ក្នុងការឈានទៅរកការប្រកួតប្រជែងជាមួយនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ មានតែថ្លៃកំលាំងពលកម្ម, ពាណិជ្ជកម្ម និង ថ្លៃដឹកជញ្ជូនប៉ុណ្ណោះ ដែលនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រុមហ៊ុន ហើយអ្វីទាំងអស់នោះ គឺវាមិនមែនងាយស្រួលក្នុងការធ្វើឱ្យថ្លៃចុះទាបនោះទេ ។ លើសពីនេះទៅទៀត, ការសិក្សាបានបង្ហាញឃើញថា កម្មករកម្ពុជា មានទំលាប់ក្នុងការធ្វើការច្រើនម៉ោងដើម្បីទទួលបានកំរៃ ជាជាងគិតអំពីលទ្ធផល ។ នៅឆ្នាំ ១៩៩៨, លោក សេដ្ឋវិទូ Edward Packer បានរាយការណ៍ថា មានប្រទេសជាច្រើនដែលមានបរិយាកាសស្រដៀងគ្នាដែលកម្មករ មានអាម្មរណ៍ថា ពួកគេមិនមានឱកាស នឹងឡើងឋានៈ ។ ( ការអភិវឌ្ឍន៍ផលិតភាព, បច្ចេកទេស និងឧស្សាហកម្ម ៖ ករណីសិក្សាក្នុងវាយនភណ្ឌ, ធនាគារពិភពលោក នៅ Washington, DC) ។ លទ្ធផលគឺ ការធ្វើការលើសម៉ោងយ៉ាងច្រើន, ប្រាក់កំរៃទាប, ថ្លៃថេរ, និង ការខំពុះពាររបស់ឧស្សាហកម្ម ដើម្បីឆ្លើយតបឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ទៅនឹងតំលៃប្រកួតប្រជែង ។
តើធ្វើយ៉ាងណាដើម្បី ឱ្យកម្ពុជាអាចបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែងរបស់ខ្លួនបាន ? គុណប្រយោជន៍នៃចង្វាក់ផលិត ដ៏វែងមួយរួមមាន រោងចក្រក្រណាត់ និងវត្ថុធាតុដើមផ្សេងៗទៀត ដែលត្រូវចំណាយពេលវេលា និង ការវិនិយោគ ហើយនឹងមិនមែនទទួលបានផលឆាប់រហ័សនោះទេ ។ ប្រសិនបើមាន ការបញ្ជាទិញពីីសហរដ្ឋអាមេរិក វាមិនអាចរំពឹងទុកថានិឹងបានបញ្ចប់យ៉ាងតិច ២ឆ្នាំនោះទេ ។ លោក Minor បានមានអនុសាសន៍ចំៗយ៉ាងដូច្នោះ។
រោងចក្រទាំងអស់ត្រូវតែទទួលយកនូវការអនុវត្ដន៏ការគ្រប់គ្រងដែលទំនើបដើម្បីទទួលបាននូវទិន្ន្ធផលអតិបរមា ហើយ ពលករត្រូវតែមានការទទួលខុសត្រូវក្នុងការចរចារ និងធ្វើកូតកម្មជាជំរើសចុងក្រោយ ។ សហជីពកម្មករទាំងអស់ត្រូវចូលរួមចំណែកដោយជំរុញលើកទឹកចិត្ដលើការទូទាត់រង្វាន់លើលទ្ធផលការងារ និង ការជៀសវាងការឈប់ធ្វើការងារ ។

With the support of USAID, GIPC sponsored a study of the Cambodian industry value chain at the factory level. This is unique report, primarily the work of industry expert/cost accountant Don Feeney of Werner International, Inc., and economist/analyst Peter Minor of Nathan Associates, Inc. captures the basic cost structure for two types of garments and conveys useful insights into the structure of the industry, and its challenges.
The GIPC study confirmed that Cambodian industry competitiveness is challenged by a short value chain; only 25% of the FOB value of a typical garment originates in Cambodia. The factories have very little flexibility to meet today’s competitive challenges; only labor, and trade and transportation costs, are under a company’s control and those are not easily lowered.
Moreover, the study found that Cambodian workers have a pattern of exchanging long hours for pay rather than output. In 1988, economist Edward Packer reported a similar climate in several countries where workers felt they had no opportunity to improve their position. (Productivity, Technology and Industrial Development: Case Study in Textiles, World Bank, Washington, DC.) The result is chronic overtime, depressed incomes, inflexible costs, and an industry struggling to respond effectively to price competition.
How can Cambodia improve its competitiveness? A longer value chain, including fabric mills and other inputs, will take time and investment, and will not provide near term relief. Duty relief from the US, if it happens, can’t be expected for at least 2 years. Mr.Minor had some straightforward recommendations:
• Upgrade skills
Government commitment to workforce development; industry support for vocational training; factories training employees and implementing improved methods, and, most important, support from labor unions for skills improvements are essential.
• Increase capacity utilization to lower average fixed costs
A factory that does not ship to its full capacity incurs higher average fixed costs, as expenditures on rent, power, office staff and management are spread over fewer garments and raise per piece production costs. Government can promote full capacity utilization through good labor regulations, and strategies that maintain output. Industry can encourage management practices that link income to productivity. Factories must adopt modern management practices to maximize output, and labor must engage in responsible negotiation and use strike only as a tool of last resort. Labor unions contribute by encouraging incentive compensation to reward output and avoiding work stoppages.
These policies are not short term, either, but a factory that commits to an improvement program can see higher productivity within a matter of months.