You are here: ទំព័រដំបូង arrow សកម្មភាព
ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ គឺជាវិស័យមួយដ៏សំខាន់សំរាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ប៉ុន្ដែ យុវជនដែលមានសក្ដានុពលខ្ពស់ មិនមានឱកាស ក្នុងការសិក្សាអំពី អាជីវកម្ម, ពាណិជ្ជកម្ម និង សេដ្ឋកិច្ច ដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងសំលៀកបំពាក់ ។ នោះគឺជាការផ្លាស់ប្ដូរដែលក្រោមជំនួញឧបត្ថម្ហរបស់ ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍អន្ដរជាតិរបស់សហរដ្ធអាមេរិក ​(GIPC) និង មជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មបង្កើនផលិតភាពផលិតភាពសំលៀកបំពាក់ ។
ក្នុងអំឡុងសបា្ដហ៍ នៃថ្ងៃទី ១២ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០០៨ មាន សាស្ដ្រាចារ្យ៩នាក់ ក្នុងនោះមានមកពីវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC), សាកលវិទ្យល័យជាតិគ្រប់គ្រង (NUM), សាកលវិទ្យាល័យន័រតុន និង សាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា បានចូលរួមក្នុង សិក្ខាសិលាស្ដីអំពី ”វាយនភណ្ឌ និង សំលៀកបំពាក់នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក” ។ សមាជិកគណៈកម្មាធិកាប្រតិបត្ដិ លោក រ៉ូជើ តាន តំណាងឱ្យ សមាគមន៍រោងចក្រកាត់ដេរសំលៀកបំពាក់កម្ពុជា ក៏បានចូលរួមនៅក្នុងពិធីចែកសញ្ញាប័ត្រ នោះផងដែរ។
ការចូលរួមរបស់សាកលវិទ្យាល័យនានា នឹងបណ្ដុះបណ្ដាលវគ្គទីពីរស្ដីអំពី វាយនភណ្ឌ និង សំលៀកបំពាក់ នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ទៅដល់និស្សិតផ្នែកវិស្វករ ជំនួញ និងសេដ្ឋកិច្ចនៅខែកញ្ញាខាងមុខនេះ។
អានបន្តទៀត...
មជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពផលិតសំលៀកបំពាក់ បង្ហាញ
ជាមួយនឹងការគាំទ្រឧបត្ថម្ហរបស់ ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍អន្ដរជាតិរបស់សហរដ្ធអាមេរិក (USAID),  មជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពផលិតសំលៀកបំពាក់ (GIPC) បានសិក្សាពីកំរិតរបស់រោងចក្រស្ដីពី គុណតំលៃរបស់សង្វាក់ ផលិតកម្មឧស្សាហកម្មរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ។  នេះគឹជារបាយការណ៍តែមួយគត់ និងការងារដំបូងរបស់អ្នកជំនាញផ្នែកឧស្សាហកម្ម្ម/តំលៃនៃគណនេយ្យករ Don Feeney of Werner International, Inc., និង សេដ្ឋវិទូ/អ្នកវិភាគ លោក Peter Minor of Nathan Associates, Inc. ចាប់យកនូវ ទំរង់ចំណាយមូលដ្ឋាន ២ ប្រភេទរបស់សំលៀកបំពាក់ ដែលនាំអោយយល់កាន់តែច្បាស់អំពីទំរង់ឧស្សាហកម្មនិងការប្រកួតប្រជែងរបស់វា ។
GIPC បង្ហាញអំពីការស្ទង់មតិប្រាក់បៀវត្សន៏លើកដំបូង
GIPC Introduces the garment industry's first salary survey ក្រុមហ៊ុនធនធានមនុស្សកម្ពុជា HR (Cambodia), Inc. បានបំពេញនូវការសិក្សាដ៏មានGIPCប្រយោជន៍មួយ ដែលស្ដីGIPC ការងារ និង សំនងទូទាត់នៅក្នុងវិស័យ ធនាគារ និង វិស័យផ្ដល់សេវាកម្ម ហើយឥលូវនេះ ជាមួយនឹងការគាំទ្រឧបត្ថម្ហរបស់ ទីភ្នាក់ងារGIPCឌ្ឍន៍GIPCរជាតិរបស់សហរដ្ធGIPCរិក (USAID),  និង មជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពផលិតសំលៀកបំពាក់ (GIPC) រួមសហការជាមួយ សមាគមន៏រោងចក្រកាត់ដេរកម្ពុជា បានបញ្ចប់នូវការស្ទង់មតិលើកទីមួយទៅលើ ការងារ និង សំនងទូទាត់ នៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មកាត់ដេរសំលៀកបំពាក់ ។
ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០០៧ - ការសិក្សាស្ទង់មតិសិក្ខាកាមរបស់ GIPC
ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០០៧ - ការសិក្សាស្ទង់មតិសិក្ខាកាមរបស់ GIPC បានបង្ហាញពីការងារប្រកបដោយជោគជ័យ
កម្មករជនជាតិកម្ពុជានៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មកាត់ដេរដែលបានចូលរួមវគ្គសិក្សាលើវគ្គការសិក្សាពេលវេលា និង ការងារបានប្រាប់អ្នកស្រាវជ្រាវមកពីវិទ្យាស្ថានសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ថាការសិក្សាបានជួយអោយការងាររបស់ពួកគេរីកចំរើនជាងមុន ។ ក្នុងចំនួនសិក្ខាកាម ១២៧ នាក់ដែលបានសាកសួរ មានអ្នកឆ្លើយលើសពី៩០% ដែលមាន អារម្មណ៍ថា ជំនាញដែលពួកគេបានរៀនគឺបានជួយឱ្យពួកគេធ្វើការងារនាន កាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ហើយពេញចិត្ដ យ៉ាងខ្លាំង។ សំខាន់ជាងនេះទៅទៀត លើសពី ៦០% ត្រូវបានគេតំឡើងប្រាក់ខែ ឬ តំឡើងថានៈព្រោះតែជំនាញនានាដែលពួកគេបានរៀន។
ប្រធានគំរោង USAID-GIPC បង្ហាញពីផ្នត់គំនិតរបស់អ្នកទិញ
ប្រធានគំរោង USAID-GIPC បង្ហាញពីផ្នត់គំនិតរបស់អ្នកទិញ ទៅកាន់សមាជិកឧស្សាហកម្ម
Jane O’Dell of Nathan Associates, Inc., ប្រធានគំរោង USAID-GIPC បានស្នើសុំឱ្យមានការយល់ច្បាស់ចំពោះការព្រួយបារម្ភ នៃឧស្សាហកម្មលក់រាយនៅសហរដ្ឋអាមេរិក នៅក្នុងអង្គប្រជុំពាណិជ្ជកម្ម និង ការប្រកួតប្រជែង ហើយអង្គប្រជុំនេះរៀបចំ និងទទួលដោយភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៏បារាំង Agence Francaise de Developpment (AFD) និង សហគមន៍រោងចក្រកាត់ដេរកម្ពុជា (GMAC)  ធ្វើនៅថ្ងៃទី ២២ ខែ វិច្ឆិកា ។  កម្មវិធីនេះ ដឺកនាំដោយ Rupa Ganguli
គំរោងនៃការអភិវឌ្ឍន៍កំលាំងពលកម្មឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង
Workforce Development Project Update USAID-GIPC បានប្រកាសលទ្ធផលជាសាធារណៈ របស់ការវាយតំលៃនៃជំនាញកំលាំងពលកម្ម និង និយោជក ដែលត្រូវការក្នុងក្រឧស្សាហកម្មកាត់ដេរសំលៀកបំពាក់កម្ពុជា ។  នៅខែ តុលា ក្រុមការងាររបស់ GIPC និង សេដ្ឋវិទូ B. Lynn Salinger of AIRD, Inc ។
USAID-GIPC ទទួលអ្នកជំនាញពាណិជ្ជកម្មអន្ដរជាតិ
USAID-GIPC Hosts International Trade ExpertUSAID-GIPC បាននាំមេធាវីខាងពាណិជ្ជកម្ម និង អ្នកជំនាញពាណិជ្ជកម្មខាងវាយនភ័ណ្ឌ Brenda Jacobs នៅ Washington DC សហរដ្ឋអាមេរិកមកកាន់ទីក្រុងភ្នំពេញដើម្បី ធ្វើអោយទាន់សភាពការប័ទាន់សម័យចំពោះអ្នក ផលិតសំលៀកបំពាក់
Cambodia Garment Industry Workforce Assessment (2006)
របាយការណ៍នេះបង្ហាញពីតំរូវការខាងជំនាញរបស់រោងចក្រកាត់ដេរ ការរំពឹងទុកផ្នែក ការងារ/អាជីព​​ របស់យុវវ័យ សិស្សនិសិ្សត និង កម្មករនិយោជិត និង ជាចុងក្រោយ បង្ហាញពីការអប់រំ និង ការបណ្ដុះបណ្ដាលនានា ដែលមានផ្ដល់ជូន នៅក្នុងស្ថាប័នអប់រំក្រោយ មធ្យមសិក្សា និង បណ្ដុះបណ្ដាលពហុបច្ចេកទេសរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ការវាយតំលៃនេះ បានរកឃើញពីការដាច់ទំនាក់ទំនងគ្នារវាងសេចក្ដីត្រូវការរបស់ឧស្សាហកម្ម និង សមត្ថភាព របស់ទីផ្សារការងាររបស់ ប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងសេចក្ដីត្រូវការទាំងនោះ។

Monday, 26 May 2008 |
Universities to Introduce Garment Industry to Cambodian Students The garment industry is a critical sector of the Cambodian economy, but high potential youth have had no opportunity to learn about the business, trade and economics related to apparel. That is changing, with the help of USAID and the Garment Industry Productivity Center. During the week of May 12, 2008, 9 university instructors from the Institute of Technology in Cambodia (ITC), the National University of Management (NUM), Norton University, and the University of Cambodia participated in a training seminar on “Textiles and Garments in the Global Economy.” Executive Committee Member Roger Tan represented GMAC at the participants’ certificate ceremony. Participating universities will offer Cambodia’s first post-secondary course on textiles and garments in the global economy to engineering, business, and economics students in September. |
Read more...
Garment Industry Productivity Center Presents Industry Value Chain |
Tuesday, 11 March 2008 |
With the support of USAID, GIPC sponsored a study of the Cambodian industry value chain at the factory level. This is unique report, primarily the work of industry expert/cost accountant Don Feeney of Werner International, Inc., and economist/analyst Peter Minor of Nathan Associates, Inc. captures the basic cost structure for two types of garments and conveys useful insights into the structure of the industry, and its challenges. |
GIPC Introduces the garment industry's first salary survey |
Tuesday, 18 December 2007 |
Human resources firm HR (Cambodia), Inc., has completed useful studies of jobs and compensation in banking and service sector, and now with support from USAID and GIPC, and with the cooperation of GMAC, has completed the first survey of jobs and compensation in the garment industry.
October 2007 - Survey of GIPC trainees shows job success |
October 2007 – Survey of GIPC trainees shows job success
Cambodian garment industry workers trained in time and work study by GIPC told
researchers from the Economic Institute of Cambodia that the training was helping their professional growth. Of 127 individuals contacted, over 90% felt that the skills they learned helped them do their jobs more effectively, and with greater satisfaction. Even more important, over 60% received salary increases or promotions because of the skills they gained.
USAID-GIPC Chief of Party Presents Buyer Perspective to Industry Members |
Monday, 13 August 2007 |
Jane O’Dell of Nathan Associates, Inc., Chief of Party of the USAID-GIPC, offered insights into the concerns of the US retail industry at a meeting on trade and competitiveness hosted by the Agence Francaise de Developpment (AFD) and Garment Manufacturers Association in Cambodia (GMAC) on November 22. Program lead Rupa Ganguli, an economist with the International Trade Centre, ... |
Workforce Development Project Update |
USAID-GIPC announces publication of the results of an assessment of workforce skills and employer needs in the Cambodian garment industry. In October, GIPC colleague and economist B. Lynn Salinger of AIRD, Inc., the primary author of the assessment, presented the findings to a stakeholder group that included factories, the Garment Manufacturers Association in Cambodia, Ministry of Labour and,...
USAID-GIPC Hosts International Trade Expert |
USAID-GIPC brought Washington DC trade attorney and textile trade expert Brenda Jacobs to Phnom Penh to update garment makers, government and union leaders, on competitiveness and the trade agenda in the United States. Over 150 participants met at the Intercontinental Hotel on September 14, 2006, to get the latest insights on free trade for Cambodia, Vietnam’s WTO status, ...
Cambodia Garment Industry Workforce Assessment (2006) |
This report discloses skill requirement of garment factories, work/career expectations of youth, students and workers and finally, presents some education and training offerings available from Cambodia’s post secondary education and polytechnic training institutions. The assessment found a sharp disconnect between industry needs and the ability of the Cambodian labor market to respond to those needs. |